שלומית ליר – חטאי אבות – על האנטישמיות הסמויה של הרצל ובן גוריון

הקישור בבלוג שלך שלומית ליר כאן – 

חטאי אבות – על האנטישמיות הסמויה של הרצל ובן גוריון

מחשבה אחת על “שלומית ליר – חטאי אבות – על האנטישמיות הסמויה של הרצל ובן גוריון

 1. שלום.

  עברתי על הציטוטים המובאים בפוסט זה, וחיפשתי את מקורם. בילתי שעות בחיפוש בגוגל בעברית, באנגלית ובעזרת ידיד גרמני, גם בגרמנית. למרבה פליאתי, כל הציטוטים שלא הבאתם להם מראה מקום, אחד לאחד, אינם מופיעים בשום מסמך מקורי או מחקר רציני. הציטוטים מופיעים רק באתרי החזרה-בתשובה, לא באתרים וספרים היסטורים, לא בעיתונות, לא בכתבים שונים, וכן הלאה. לא מצאתי לציטוטים אלה שום מקור מהימן. ממש כלום.

  אני מתייחס בעיקר לציטוטים אלה:

  1. "היהודים העשירים שולטים על העולם, בידם גורל ממשלות ומדינות, הם מגרים ממשלות זו בזו, ועל פקודתם ממשלות עושות שלום, מתי שהיהודים העשירים מנגנים העמים והמושלים מרקדים, בין כך ובין כך הם מתעשרים."

  מקור הדברים מיוחס לדברים שהרצל כתב בעיתון "דיוטשה צייטונג". ישנו אמנם עיתון אוסטרי בשם זה, אבל הארכיון המקוון הוא רק עד השנים 1874 ולכן אין אפשרות לערוך בו חיפוש. אך כאמור, הציטוט איננו מופיע בשום מקור שאיננו של מחזירים בתשובה, לא בעברית, לא באנגלית ולא בגרמנית. אם אכן הרצל כתב את הדברים, היינו מוצאים לכך מקור. האם יש בידכם את המקור לכך?

  2. "הכמרים הנוצרים הם ברום המדרגה, מפני שאינם להוטים אחרי הכסף, הנוצרים הפשוטים טובים הם מכמרי היהודים."

  ראיתי אתרים בהם כתוב שהציטוט הוא "מתוך קטעי יומנו של הרצל, דו שבועון "תמורה" מס' 2 עמ' 12-13."

  אינני יודע מהו דו-שבועון "תמורה". "עיתון תמורה" הוא עיתון מקומי בבית שמש, אך אני לא יודע אם זהו ה"דו-שבועון" שמפנים אליו. לא מצאתי שום שבועון או דו-שבועון בשם "תמורה", ובטח שלא מדובר בספר שהרצל עצמו כתב. איזה דו-שבועון עלום איננו מקור מהימן. אז שוב, מנין המקור לציטוט זה?

  3. לדבריכם, הרצל כותב ביומנו: "נורדאו אמר שטרם נייסד את המדינה היהודית עלינו לדאוג שיהודי מזרח אירופה יבערו את הכינים מבגדיהם ואת הזוהמה מגופם"."

  נורדאו כתב לא מעט אודות אנטישמיות כמחלה חברתית בחברה האירופאית, גם בכתביו המוקדמים ביותר, והוא גם בז ליהודי הגלותי ה"מנוון" וקרא ליהדות שרירית. אך למרות שחיפשתי את המקור לציטוט זה זמן לא מועט, העלתי חרס בידי. האם יש בידיכם את המקור?

  אשמח לקבל מראי מקומות מדוייקים. במדה ואין לכם, וליקטתם את הציטוטים האלה ממקורות בלתי מהימנים, שומה עליכם לתקן את המעוות ולמחוק אותם מפוסט זה.

  בברכה,

  צבי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s