המילה || היום כבר אי אפשר פשוט לשכב עם מישהי

 

היום צריך "לנהל איתה רומן"

1 האיש שמנהל מערכת יחסים רצינית הוא ככל הנראה אותו אחד שמנהל רומן. בין לבין יוצא לו גם לנהל לא מעט שיחות ערות עם קולגות לעבודה, זאת בהנחה שהוא מנהל את הזמן שלו כמו שצריך. אם יש לו בעיה בניהול הזמן, והוא בתפקיד ניהולי מספיק בכיר, יש לקוות שהוא מחזיק מנהלת אדמניסטרטיבית, שסיימה תואר במינהל עסקים ושמופקדת על ניהול היומן שלו.

אני לא מכיר אותו אישית אמנם, אבל ככל הנראה מדובר באדם שמבין שאם לא תנהל את המשבר, המשבר ינהל אותך. ולכן, כשהוא מנהל משבר, חשוב לו מאוד להתנהל באופן מכובד, למרות הלחץ הגדול שמופעל עליו. כדי להפחית מהלחץ הוא עוסק גם בניהול סיכונים ויודע לנפות מבעוד מועד התנהלויות בעלות מקדם סיכון גבוה.

באופן כללי מדובר במישהו שחייו מתנהלים על מי מנוחות, למעט הרגעים שבהם הם מתנהלים בסערה, ושההתנהלות שלו בעבודה, ובכלל בחיים הפרטיים, היא התנהלות מהוגנת, גם אם לעתים מאשימים אותו בהתנהלות לא נאותה. אני לא יודע מה בדיוק היחס שלו למנהלים לוגיסטיים, אבל אני כן יודע שמנהלי מכירות הוא דווקא מעריך (בתנאי שהמכירות לא מנהלות אותם).

מנהל השיווק מנהל רומן עם אשתו של המנהל האדמיניסטרטיבי

מנהל השיווק מנהל רומן עם אשתו של המנהל האדמיניסטרטיבי. צילום: Getty Images

אני לא יודע אם יכולות הניהול שלו מולדות או נרכשות, בהחלט ייתכן שבמסגרת ניהול השאיפות שלו בחיים, הוא החליט לקחת כמה קורסי ניהול מתקדמים. אבל דבר אחד לא מוטל בספק: פעם או פעמיים ביום הוא עוסק באופן טבעי לחלוטין בניהול צרכים (פיפי או קקי, תלוי איך הוא בוחר לנהל את המצב).

2 למה "מנהלים מערכת יחסים": כי סתם לחיות עם מישהו זה לא משתלם בכלכלת האגו הנוכחית. כשאתה סתם חי עם מישהו, אתה מעניק לחיים עצמם כוח ומשמעות על חשבונך. לכן, במקום להודות שלנהל מערכת יחסים זה פשוט לחיות עם עוד בנאדם, אתה מעדיף לתאר מצב שבו כל רגע וכל החלטה וכל משבר הם חלק ממארג שיקולים סבוך ומתוחכם שאתה נאלץ לנהל.

גם השימוש במושג "מערכת יחסים" שייך לאותה כלכלת אגו ומטרתו האמיתית היא להאדיר דבר מה טריוויאלי. החיים המשותפים – שיותר משהם תלויים ב"ניהול" שלהם, תלויים בהתאמה של בני הזוג ובנסיבות שלעתים "נופלות" עליהם ללא תכנון – מתוארים לפתע במונחים פיזיקליים: ישנו סט שלם של יחסים, ש"מתנהל" בתוך איזושהי מערכת מתוחכמת ופתלתלה, משל היה מדובר בכוכבי לכת שמשייטים סביב השמש, ושאלוהים, בכבודו ובעצמו, נדרש להאיץ מדי פעם בכוכב לכת עייף ולעצור בגופו כוכב לכת סורר (בתפקיד האלוהים: אתה).

3 למה הכל "מתנהל": כי זו תקופה שבה המקריות מפנה את עצמה לטובת מושגים מכובסים שנועדו להכחיד מונחים דטרמניסטיים. התרבות מנסה לשלוט בכל רכיבי הקיום ו"נפגעת" בכל פעם שמושמעת טענה דטרמניסטית, כי יש בכך כדי לטעון שהיא אינה עושה עבודה מספיק טובה ושעדיין ישנם דברים שלא תלויים בה ושעלולים להחריב אותה.

ההחלפה של המילה "התנהגות" ב"התנהלות" מייצגת היטב את הרעיון: אם התנהגות היא פועל יוצא של אופי מולד ונסיבות חיים – כלומר, שילוב של גנטיקה וחינוך – "התנהלות" היא כבר סיפור אחר לגמרי, כי לנהל אפשר כך ואפשר גם אחרת. כלומר, "התנהלות" היא הטענה שגם התנהגות היא בסך הכל משהו שניתן לשליטה ולשינוי בהתאם לצרכים של החברה.

לכן, יותר מכל דבר אחר, "התנהלות" היא הדרך של החברה לטעון שכל אחד ואחד יכול להועיל לה, בלי קשר לנסיבות חייו ולגנטיקה שלו. זו טענה פשיסטית במובן הזה שהיא מעמידה את כל הפרטים על מקום אחד, ולכן נדרשת מניפולציה בשפה: כעת כל פיסה של חיים תתואר במונחים של ניהול (כלומר של שליטה) והניהול עצמו יהפוך לדבר הזה שכולם שואפים לעשות (הכסף שהתרבות מעניקה למנהלים הוא הדרך שלה להוקיר את הפיכתו של אדם פרטי לחלק מהמכונה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s